1 |
Rev. Bro. Britto Award |
Wg. Cdr.(Retd) A.B. Bhushan & Friends of the 1959 batch |
Best Outgoing Student |
2 |
Late Mr. B.R. Jain Memorial Award |
Dr. (Mrs) Rita Jain |
Topper in S.S.C. Exam |
3 |
Aditya Reddy Award |
Mr. Mohan Reddy |
Iind Topper in S.S.C. Exam |
4 |
Rev. Bro. Vincent Memorial Award |
Mr. G. Amarendar Reddy 1974-1975 batch (Former Student) |
Topper in different subjects in S.S.C. Exam |
5 |
Late Master Rishi Sanghi Memorial Award |
Mr. K.K. Sanghi |
Class VII Topper in Cumulative G.P. points. |
6 |
Master T.G.R. Karthik Award |
Justice Y.V. Anjaneyulu |
Academic Excellence Class X |
7 |
Late Sriram Murthy Award |
Mrs. & Mr. V.K. Satyanarayana |
Topper in Class IX (Full fees & book allowance for Class X) |
8 |
Dr. Ajit Vigg Award |
Dr. Ajit Vigg (Former Student) |
Most Deserving Student of Class IX |
9 |
Rev. Bro. Vincent Memorial Award |
Dr. Ravinder Singh Malik (Former Student) |
Best Mathematician of the year and the Jr. Scientist of the year. |
10 |
Mr&Mrs. Sehgal Scholrship |
Mr. Sehgal |
Excellence in Music Excellence in Computers |
11 |
Best Artist Award |
School Management |
Best Outgoing Artist |
12 |
Late Mr. Evans Memorial Award |
Dr. Wilfred D'Souza (Former Student) |
Best Sportsman of the year |
13 |
Late John Oommen Memorial Award |
Rohit John & Amit Oommen (Former Students) |
Best Cricketer of the year |
14 |
Kosaraju Hospital Awards |
Dr. Shashikala |
Most proficient student in Co-curricular Activities. (a) Cultural & Literary. (b). Sports & Games in the School |
15 |
M. Srujan Award |
Dr. M.V. Krishna Murthy |
Best Quizzer of the year |
16 |
Bagepally Krishna Murthy Memorial Award |
Dr. B. Ravi Shankar & B.K. Gautam (Former Student) |
Most Proficient Student of Class X |
17 |
Mrs. T. Vinoda Devender Goud Award |
T. Veerender Goud (Former Student) |
Best Socially Conscientious Student |
18 |
Late Sri. Ch. Narasimha Rao Memorial Award |
Mrs. & Captain Veeresh |
Best Student in Social Studies - Class X |
19 |
Shree Foundation Award |
Mr. Anil Kumar (Former Student) |
Most Deserving Students in the Primary Section |
20 |
Jibran Khan and Zainab Khan Award |
Mr. & Mrs. Imran Khan |
Student with the Sunniest Disposition Class X |
21 |
Aditi Singh and Aditya Singh Best Orator Award |
Dr& Dr.(Mrs.) Manoj Kumar Singh |
Best Speaker Class VIII, IX & X |
22 |
Nanduri Purnachandra Rao Award |
Mr. N. Venkateshwar Rao (Former Student) & Family |
Toppers in Mathematics Class VII, VIII & IX |
23 |
Manidhar Devineni Award |
Mrs. Manidhar Devineni |
II Best Outgoing Boy |
24 |
Manidhar Devineni Award |
Mrs. Suneetha Devineni |
II Best Outgoing Girl |
25 |
Late Sreekantham Subbaramappa Award |
Dr. & Mrs. S. Sreenivasa Murthy |
Best Outgoing Singer |
26 |
LIFLOS Trophy |
Little Flower Old Students' Association |
IIIrd Best Outgoing Student |
27 |
Late Sri Satyavathi Nistala and Late Sri Kameshwari Bandaru Award |
Mr. Someshwar Rao & N.S. Abhishek (Former Students) |
Rising Stars Class X from each section |
28 |
Late Sri. T.V. Raju Award |
Miss T. Aishwarya & Miss T. Ankita (Former Students) |
Best Student in English - Class X |
29 |
LaTE Shri Jawaharlal Gupta Award |
Mrs. Shweta Gupta |
100% attendance for teachers |
30 |
Smt. Jayashree Gogte Award |
Mr. Neil Gogte (Former Student) |
III Best Outgoing All Rounder (Girl) |
31 |
Late Master Sai Sharan Memorial Award |
Mrs. P. Sri Devi |
II Best Academic Excellence in Class IX |
32 |
Late Bro. K. Ravi Kumar Reddy Memorial Award |
School Management |
Best Outgoing Student (I Lang. Telugu) |
33 |
Late Smt. Yedavally Hanumayamma Memorial Award |
Mr. Y.S. Seshatalpasai and Y. Padmaja |
Most Deserving Outgoing Girl Student |
34 |
Kunal Deep Memorial Award |
Dr. Ezhilaarasi Nagamuthu, Dr. D. Dharma Rajuloo |
Best Outgoing Student in Biology |
35 |
Bro. Dominic Memorial Award |
LaFHS 1967 Batch |
Most Deserving Student of Class V |
36 |
Bro. Dominic Memorial Award |
LaFHS 1967 Batch |
Outstanding Leadership Skill Award - Class X |